fotomaximum.pl

Blog tematyczny o modzie, urodzie i makijażu

Uroda

Czy kosmetyki z ceramidami pomagają na suchą skórę?

Czy kosmetyki z ceramidami pomagają na suchą skórę?

Ceramidy w kosmetyce są znane już od wielu lat, jednak świadomość o ich właściwościach, a także nowe propozycje producentów przeżywają obecnie renesans – coraz większa liczba firm decyduje się na tworzenie zaawansowanych formuł z ceramidami. Co to oznacza dla konsumentów? Oprócz szerszego wyboru na rynku kosmetycznym, mogą oni cieszyć się również bogatymi w składniki aktywne kosmetykami, dostosowanymi do potrzeb różnego rodzaju skór – od suchych i atopowych, aż po tłuste i mieszane czy w trakcie farmakologicznej kuracji antytrądzikowej. Czy kosmetyki z ceramidami pomogą w walce z suchą skórą? Podpowiadamy.

Ceramidy w pielęgnacji skóry – co to takiego i skąd się je pozyskuje?

Ceramidy w skórze to substancje z grupy lipidów, czyli inaczej substancji tłuszczowych, które stanowią tak zwany „cement międzykomórkowy” – spoiwo łączące ze sobą komórki warstwy rogowej naskórka, czyli najbardziej zewnętrznej warstwy skóry. Ceramidy są więc elementem budującym warstwę hydrolipidową, zabezpieczającym skórę przed negatywnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych, odparowywaniem wody z naskórka, jednym słowem – pomagają utrzymać homeostazę skóry, czyli odpowiednią równowagę jej parametrów.

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie: “ceramidy co to?”, warto również sprawdzić, jak powstają produkty na ich bazie. Substancje te mogą mieć pochodzenie zwierzęce, roślinne, tak zwane fitoceramidy lub syntetyczne – podobnie jest z innymi kwasami tłuszczowymi – a ich produkcja – w zależności od tego pochodzenia – różni się stopniem trudności i kosztami. Budowa ceramidów wszystkich typów zbliżona jest do tych występujących w skórze, dlatego ich stosowanie jest nie tylko w pełni bezpieczne, ale również efektywne i przynoszące doskonałe rezultaty.

Objawy braku ceramidów w naskórku

Istnieją pewne symptomy, które jasno wskazują na pojawienie się ubytków w warstwie hydrolipidowej skóry – są to sygnały wysyłane przez naszą cerę, mogące świadczyć o zmniejszonej ilości bądź o całkowitym braku ceramidów w naskórku. Przy braku ceramidów, koloryt skóry staje się poszarzały, ziemisty, cera nie „emanuje blaskiem”, wydaje się zmęczona i niejednolita. Pojawia się również uczucie suchości – na początku po umyciu skóry twarzy i ciała, a później również w trakcie dnia, także po nałożeniu produktów nawilżających, zawierających na przykład kwas hialuronowy. Skóra traci jędrność i elastyczność – zmarszczki nocne, odgniecione na jej powierzchni od poduszki lub kołdry nie „prostują się” tak szybko, jak kiedyś, a owal twarzy zmienia się i opada.

Osoba, u której obserwuje się ubytek ceramidów, odczuwa dyskomfort na skórze w postaci pieczenia czy uczucia ściągnięcia. Często obserwuje się łuszczenie skóry w postaci drobnych płatków lub suchych plam o większej średnicy zwłaszcza na policzkach, przy skrzydełkach nosa czy na brodzie.

Pielęgnacja cery suchej – jak to robić skutecznie?

Rano, po przebudzeniu, należy zmyć z twarzy resztki preparatów nałożonych na nią na noc. W tym celu w przypadku suchej skóry sprawdzą się delikatne pianki myjące oraz preparaty przeznaczone do mycia skóry atopowej. Po użyciu środka myjącego pH skóry ulega zaburzeniu. W celu doprowadzenia go do wartości fizjologicznej należy użyć toniku do twarzy. W przypadku suchej skóry świetnie sprawdzą się preparaty w sprayu lub bezwacikowe toniki w formie żelowej, które nie wymagają pocierania wacikiem kosmetycznym. Na sam koniec warto użyć balsam do skóry suchej.

Udostępnij