Depresja to najczęściej występująca choroba psychiczna, która zwykle dotyka osoby między 20 a 40 rokiem życia. Czy wiedza w społeczeństwie na jej temat jest wystarczająca? Czy wiemy, jak rozmawiać z osobą chorą na depresję? Czego nie powinniśmy jej mówić?
Jak rozmawiać z osobą chorą na depresję?
Depresja to ciężka choroba psychiczna, która ma wpływ nie tylko na chorego, ale także na jego domowników, partnera czy przyjaciół. Nie istnieje konkretny słownik wypowiedzi, które należy kierować do osób, które zmagają się z depresją. Istnieją jednak wskazówki, które mogą ułatwić nam prowadzenie rozmowy, która nie sprawi, że chory poczuje się gorzej:
- Interesuj się, ale nie przesadzaj – uszanuj, że chory może nie mieć chęci na rozmowę, nie dopytuj go nadmiernie, jeżeli widzisz, że nie ma ochoty o czymś opowiadać. Najlepszym wyjściem jest okazywać zainteresowanie, ale równocześnie dawać dużo swobody w prowadzeniu konwersacji.
- Okazuj zrozumienie – pamiętaj, że chory może nie mieć okazji na wyjście gdzieś lub zrobienie czegoś, warto jednak reagować, jeżeli chce on porozmawiać i go wysłuchać.
- Wysłuchaj chorego – często przyznanie, że dana osoba cierpi sprawia, że chętniej decyduje się ona na leczenie.
- Proponuj aktywności możliwe do wykonania – należy pamiętać, by były to aktywności, które osoba chora może i będzie chciała wykonać.
- Pomagaj choremu, ale nie wykonuj czynności za niego – osoby chorej nie należy wyręczać w jej obowiązkach, ponieważ może to przynieść odwrotny skutek. Możemy natomiast zachęcić ją do wykonania tych aktywności, pomagając jej w nich.
- Nie zaprzeczaj odczuciom, jakie towarzyszą choremu – zamiast tego postaraj się zrozumieć depresję i problemy bliskiej osoby.
- Dowiedz się, jak powinno wyglądać wsparcie w depresji – czasem dobrym sposobem jest udanie się samemu do terapeuty i rozmowa z nim o tej sytuacji.
Czego nie mówić osobie chorej na depresję?
Krótkie i proste rady nie pomogą osobie chorej na depresję, nie potrzebuje ona ich, lecz profesjonalnego wsparcia, które może zaoferować psycholog Warszawa, a także może ona uzyskać je w państwowych lub prywatnych placówkach zdrowia psychicznego. Dobre rady oraz afirmujące i pozornie wspierające komunikaty nie pomagają, a często wręcz działają odwrotnie. Z tego powodu warto wiedzieć, czego nie mówić choremu, aby nie sprawić mu przykrości, tym samym pogarszając jego samopoczucie. Istnieją wskazówki czego nie mówić osobie chorej na depresję:
- Nie oceniać, nie krytykować, nie wymądrzać się.
- Nie bagatelizować problemu – komunikaty takie sugerują, że chory nadmiernie wyolbrzymia swój problem, co może wywołać w nim poczucie winy i porażki.
- Nie diagnozować.
- Nie podważać autorytetu lekarza.
- Nie wpędzać w poczucie winy.
- Nie zastraszać, nie stawiać warunków.
- Nie rzucać frazesami – mogą one wzmacniać samotność oraz poczucie winy i niezrozumienia.
- Nie motywować na siłę.
- Nie oferować pomocy, która pomocą nie jest – alkohol, słodycze, przygodne kontakty seksualne.
- Nie przenosić bezsensownie uwagi na siebie.
- Nie zadawać głupich pytań np. „znowu zaczynasz?”, „co z Tobą nie tak?”.
- Nie mów, że wiesz co czuje osoba chorująca na depresję.
Nie zniechęcaj się
Walka z depresją jest trudna zarówno dla samego chorego, jak i dla jego najbliższego otoczenia. Konieczna jest pomoc, ale niesiona z rozwagą. Nie powinieneś zrażać się negatywnymi reakcjami chorego na twoją pomoc. Jego zachowanie wynika bezpośrednio z choroby, często nie jest świadomie skierowane przeciwko osobie pomagającej.
Bądź cierpliwy, proces zdrowienia z depresji trwa długo. Zmaganie się z tą chorobą to dla wielu trwająca całe życie walka, ponieważ choroba może wrócić w niespodziewanym momencie. W ramach tej walki trzeba stale, na bieżąco, uczyć się radzenia sobie. W takich momentach najbardziej potrzebne są obecność i wsparcie życzliwego człowieka. Dlatego jedną z najważniejszych rad, jaką można udzielić osobie, która chce pomóc komuś w depresji jest rada najprostsza – bądź obok. Pomagając, pamiętaj też o sobie, czasem warto skorzystać z pomocy psychologa lub po prostu odpocząć od trudnej sytuacji.
Materiał zewnętrzny