fotomaximum.pl

Blog tematyczny o modzie, urodzie i makijażu

UrodaZdrowie

Pielęgnacja skóry trądzikowej – na jakie składniki i kosmetyki zwrócić uwagę?

Pielęgnacja skóry trądzikowej – na jakie składniki i kosmetyki zwrócić uwagę?

Cera trądzikowa przysparza swoim właścicielom sporo zmartwień – nie tylko muszą się borykać z niespodziewanymi wypryskami, ale również nadmiarem sebum, które jest główną przyczyną błyszczącej i tłustawej cery nawet zaraz po umyciu. Problem sprawia także wykonanie codziennego makijażu, który na cerze trądzikowej, w tym zazwyczaj tłustej, trudno utrzymać w dobrej formie przez cały dzień. Jak powinna przebiegać pielęgnacja skóry trądzikowej?

Cera trądzikowa – co trzeba o niej wiedzieć?

Cechą charakterystyczną cery trądzikowej są różnego rodzaju wypryski o różnym nasileniu, które lubią zdarzać się całkiem niespodziewanie. Choć mogą pojawiać się na całej twarzy, to jednak najbardziej upodobały sobie kilka obszarów – najczęściej jest to czoło, nos i broda. Pod pojęciem wyprysków rozumie się nie tylko zmiany ropne i wągry, ponieważ cera trądzikowa często charakteryzuje się rozszerzonymi porami, zaskórnikami i innymi wypryskami i niedoskonałościami. Ponadto posiadaczka cery trądzikowej musi się także zmierzyć z właściwościami charakterystycznymi dla cery tłustej, czyli partiami twarzy, które błyszczą się i sprawiają wrażenie tłustych – najczęściej jest to właśnie nos, broda i czoło.

Jak pielęgnować cerę trądzikową?

Pielęgnacja skóry trądzikowej nie jest łatwa, ale przy zastosowaniu odpowiednich preparatów oraz systematyczności można radzić sobie z nią całkiem nieźle. Przede wszystkim należy stosować kosmetyki na trądzik, czyli profesjonalne preparaty, które ograniczą pojawianie się nowych wyprysków, a te, które się już pojawią, będą dzięki nim szybciej się goić i znikać.

Warto zacząć już od preparatów, które dobrze oczyszczą skórę, a przy tym jej nadmiernie nie wysuszą, ale delikatnie nawilżą i odżywią. Dlatego też powinny mieć właściwości gojące, kojące i przeciwbakteryjne, a także ograniczające wydzielanie sebum, dzięki czemu pozbędziemy się nieestetycznego błyszczenia się twarzy w okolicach czoła, brody i nosa.

Prawidłowe wieczorne oczyszczanie twarzy warto także wzbogacić o takie specyfiki kosmetyczne jak maski na trądzik, które jeszcze bardziej wspomogą radzenie sobie z wypryskami, a przy tym dodatkowo odżywią skórę. Podstawowe kosmetyki na trądzik oprócz preparatów do oczyszczania i masek obejmują również odpowiednie kremy na dzień oraz na noc, a także kosmetyki kolorowe do wykonania trwałego makijażu, który nie obciąży dodatkowo cery trądzikowej, np. zatykając pory.

Jakie składniki powinny zawierać kosmetyki na trądzik?

Preparaty do oczyszczania, kremy, podkłady i maski na trądzik powinny być wzbogacane takimi aktywnymi składnikami jak kwas migdałowy, glikolowy, mlekowy, pirogronowy i salicylowy – mają działanie złuszczające i antybakteryjne. Inne szczególnie wartościowe składniki dla cery trądzikowej to wyciąg z nagietka, węgiel aktywny, wyciąg z liścia oczaru wirginijskiego, a także aloes, babka lancetowata, lipa i liść żywokostu. Oczywiście pielęgnacja skóry trądzikowej może być w każdym przypadku nieco inna, więc najważniejsze jest, aby dopasować kosmetyku idealnie do osobistych potrzeb.

E-PROLINEA

Udostępnij