fotomaximum.pl

Blog tematyczny o modzie, urodzie i makijażu

Poradnik

Jak dbać o swoje majtki i jak je prać, aby służyły nam jak najdłużej?

Jak dbać o swoje majtki i jak je prać, aby służyły nam jak najdłużej?

Majtki to jeden z najczęściej używanych elementów garderoby. Jak odpowiednio dbać o bieliznę by długo służyła?

Dlaczego dbanie o bieliznę jest ważne?

Majtki codziennie dotykają najintymniejszych i najdelikatniejszych części ciała. Powinny być dobrze dopasowane, tak aby nie zsuwały się ani nie uciskały, zapewniając pełną ochronę części intymnych. Dlatego też zdeformowane czy skurczone w praniu majtki nie będą dobrze spełniały swojej funkcji. Ze względów estetycznych warto też dbać o bieliznę, by zawsze wygląda dobrze i nie miała plam czy odbarwień. Powyciągane czy poszarpane koronki będą zarówno niewygodne, jak i nie będą dobrze się prezentowały. Dodatkowo wiele włókien pranych nieodpowiednio traci swoją elastyczność, przez co ich żywotność skraca się. Odpowiednio prane majtki posłużą dłużej, co pozwoli zaoszczędzić pieniądze. Warto czytać metki, na których producent umieszcza informację o tym, w jaki sposób należy prać dany model majtek.

Jak prać i przechowywać majtki?

Przede wszystkim z bielizną należy obchodzić się delikatnie. Pranie należy zacząć od posortowania bielizny według kolorów — ciemne, białe oraz kolorowe majtki (zwłaszcza te w intensywnych kolorach, jak czerwień) należy prać osobno. Koronki czy inne delikatne materiały najlepiej uprać ręcznie, w letniej wodzie, odcisnąć i wysuszyć. Oczywiście majtki można prać w pralce i wiele osób tak robi, jednak to, o czym warto pamiętać to temperatura — najlepiej 30° i tryb prania — delikatny/pranie ręczne. Warto zaopatrzyć się w woreczki, które będą chronić bieliznę przed niszczeniem w trakcie prania i wirowania. Ważny jest także użyty środek — tu sprawdzi się delikatny, najlepiej o naturalnym, hipoalergicznym składzie. Jeśli konieczne jest użycie płynu do płukania, zamiast niego lepiej wlać odrobinę octu, który zmiękczy włókna, ale nie wpłynie na ich osłabienie tak jak komercyjne płyny. A co plamami? W tym przypadku także idealne będą na przykład mydełka odplamiające. Mocne detergenty mogą zniszczyć majtki. Plamy na majtkach warto zapierać nad umywalką, bez mocnego pocierania. Uprane rzeczy powinno suszyć się naturalnie, a w przypadku kolorowych materiałów — nie na słońcu. Promienie UV sprawiają, że kolory blakną. Po wysuszeniu majtki najlepiej przechowywać złożone w osobnej szufladzie, przeznaczonej tylko na bieliznę.

Wydawałoby się, że pranie majtek to prosta sprawa. Jednak aby służyły one długo, w niezmienionej formie, warto przestrzegać kilku prostych zasad dotyczących ich prania, suszenia i przechowywania.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij